ডবকাত বন বিভাগক মেনেজ কৰি চলিছে অবৈধ শীল,পাহাৰীয়া মাটিৰ চোৰাং ব্যৱসায়

105

ডবকাত বন বিভাগক মেনেজ কৰি চলিছে অবৈধ শীল,পাহাৰীয়া মাটিৰ চোৰাং ব্যৱসায়

দুৰ্নীতিৰ দৰ্পণ সেৱা,হোজাই,০৪ ছেপ্তেম্বৰঃ হোজাই জিলাৰ ডবকাৰ একাংশ বন বিষয়াৰ চত্ৰচায়াত চলিছে চোৰাং অবৈধ শিল,বালি,পাহৰীয়া মাটিৰ ৰমৰমীয়া ব্যৱসায় ৷ ডবকাৰ ভগীৰাম গাঁৱৰ পাহাৰৰ পৰা বন বিভাগৰ বিষয়া সকলক মেনেজ কৰি চৰকাৰী ৰাজহ আদায় নকৰি নিতৌ ২০০ পৰা ৩০০ গাড়ী চালানবিহীন ভাৱে শীল , পাহাৰীয়া মাটি ভৰ্তি টাটা মবাইল আহে ৷ ডবকাৰ পাহাৰৰ পৰা শিল কঢ়িয়াই অধিকাংশ বাহনৰ নাথাকে বৈধ চালান , নাথাকে কোনো বৈধ নতি-পত্ৰ ৷ কিন্তু নিমাত বন বিভাগ,নিমাত হোজাই DFO ৷ কাৰণ বাহনৰ প্ৰত্যেকটো টিপত বনবিভাগে লাভ কৰে ১০০ ৰ ২০০ টকাকৈ ৷ স্থানীয় ৰাইজৰ অভিযোগ অনুসৰি ভগীৰামগাৱস্থিত ডবকা পাহাৰত ৪ ৰ পৰা ৫ টাকৈ অবৈধ শীল কোৱেৰী গঢ় লৈ উঠিছে ৷ কিন্তু ৰহস্যজনক ভাৱে বনবিভাগে চকুমুদি বহি থকা পৰিলক্ষিত হৈছে ৷ দেখিও নেদেখাৰ বাঁওজুৰি বহিৰ থকাৰ অভিযোগ বন বিভাগৰ বিৰুদ্ধে স্থানীয় ৰাইজৰ ৷ আজি ডবকাত স্থানীয় ৰাইজে ডবকা পাহাৰৰ পৰা অবৈধভাৱে চালানবিহীন পাহাৰীয়া মাটি কঢ়িওৱা এখন টাটা মবাইল জব্দ কৰি বন বিভাগক খবৰ দিয়ে ৷ কিন্তু ৰহস্যজনকভাৱে বনবিভাগে গাড়ীখন জব্দ কৰিবলৈ ঘটনাস্থলীত উপস্থিত হোৱাৰ পৰা বিৰত থকাৰ অভিযোগ উত্থাপন হৈছে ৷ ডবকা মদাৰতলিৰ বিট অফিচাৰ প্ৰণৱ বৰাৰ চত্ৰচায়ত চলিছে এই অবৈধ শীল , পাহাৰীয়া মাটিৰ ৰমৰমীয়া ব্যৱসায় ৷ প্ৰত্যেকটো টিপত বিট অফিচাৰ প্ৰণৱ বৰাই ১০০ ৰ ২০০ টকাকৈ লাভ কৰে বুলি স্থানীয় লোকে জানিবলৈ দিয়ে ৷ Attention বন মন্ত্ৰী মহোদয়,পাৰিব নে এইজন বিষয়া জনৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিবলৈ ৷ আমাৰ এই প্ৰতিবেদনৰ পিছত বন মন্ত্ৰী পৰিমল শোকলবদ্ধ্যই কি ব্যৱস্থা লয় , সেয়া পৰৱৰ্তী সময়ত হব লক্ষনীয় ৷