সাংবাদিকৰ ভাগ্য ভাল হোৱাৰ বাবেই শিৰচ্ছেদ নকৰিলে তালিবানে

54

সাংবাদিকৰ ভাগ্য ভাল হোৱাৰ বাবেই শিৰচ্ছেদ নকৰিলে তালিবানে

ষ্টাফ ৰিপৰ্টাৰ, দুৰ্নীতিৰ দৰ্পণ, ১০ ছেপ্তেম্বৰঃ আফগানিস্তানত মহিলাৰ প্ৰতিবাদৰ বাতৰি সংগ্ৰহ কৰোঁতে কেইবাজনো সাংবাদিকক তালিবানে প্ৰহাৰ কৰে। বৃহস্পতিবাৰে এনডিটিভি অনলাইন আৰু সংবাদ সংস্থা এএফপিৰ দ্বাৰা এই তথ্য প্ৰকাশ কৰা হয়। তালিবানে যোৱা মঙলবাৰে অন্তৱৰ্তীকালীন চৰকাৰ গঠনৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল। তাৰ পিচতেই তালিবানৰ দ্বাৰা সাংবাদিকসকলক প্ৰহাৰ কৰাৰ একাধিক ছবি অনলাইনত আহিব লৈছিল। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ লছ এঞ্জেলছ টাইমছৰ বিদেশী প্ৰতিনিধি মাৰ্কাছ য়ামে টুইটাৰত প্ৰহাৰ কৰা দুজন সাংবাদিকৰ ফটো শ্বেয়াৰ কৰিছে। তেওঁ তেওঁৰ প্ৰমাণীকৃত টুইটাৰ একাউণ্টৰ পৰা ছবিখন শ্বেয়াৰ কৰিছিল। আন এখন ফটো এটা আফগান সংবাদ মাধ্যমৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত টুইটাৰ একাউণ্টত শ্বেয়াৰ কৰা হৈছিল। য়ামৰ দ্বাৰা পোষ্ট কৰা ছবিখনত দুজন মানুহক উলংগ অৱস্থাত দেখুওৱা হৈছে আৰু তেওঁলোকৰ শৰীৰত বহুতো আঘাতৰ চিহ্ন আছে। আফগান সংবাদ মাধ্যমৰ দ্বাৰা পোষ্ট কৰা ছবিবোৰত একেজন প্ৰহাৰৰ ভুক্তভোগীক দেখুওৱা হৈছে। চলচ্চিত্ৰখনত দুয়োজন সাংবাদিকৰ আঘাত ‘ক্লোজআপ’ত দেখুওৱা হৈছে। আফগান সংবাদ মাধ্যমৰ মতে, পোষ্ট কৰা ছবিবোৰ হৈছে টাকি দৰিয়াবি আৰু নেমাতুল্লা নাকদি। তেওঁলোকৰ এজন ভিডিঅ’ সম্পাদক আৰু আনএজন প্ৰতিবেদক। তেওঁলোকে কালি কাবুলৰ পশ্চিম অংশত মহিলাৰ প্ৰতিবাদৰ বাতৰি সংগ্ৰহ কৰি আছিল। তাৰ পৰা তেওঁলোকক তালিবানে অপহৰণ কৰিছিল। তেওঁলোকক পিছত এটা কোঠালৈ লৈ যোৱা হৈছিল আৰু বেদম প্ৰহাৰ কৰা হয়। নাকডিয়ে এএফপিক কয়, “এজন তালিবানে মোৰ মূৰত ভৰি ৰাখে। তাৰ পিছত তেওঁ মোৰ মুখখন কংক্ৰিটৰ দেৱালত ঠেলি দিয়ে। তেওঁলোকে মোক মূৰত লাথি মাৰে। মই ভাবিছিলো তেওঁলোকে মোক হত্যা কৰিব। নাকদীয়ে কয় যে তেওঁ কাম আৰু শিক্ষাৰ অধিকাৰৰ বাবে প্ৰতিবাদ কৰা আফগান মহিলাসকলৰ ফটো তোলা আৰম্ভ কৰিছিল। লগে লগে এজন তালিবান যুঁজাৰু তেওঁৰ ওচৰলৈ আহে আৰু আক্ৰমণাত্মক ভাৱে কথা পাতিব লয়। নাকদিয়ে আৰু কয় যে, ‘তেওঁলোকে আমাক কৈছিল যে তোমালোকে আৰু ভিডিঅ’ নকৰিবা। হাতত ছবি আৰু ভিডিঅ’ থকা সকলক ইতিমধ্যে গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে। তেওঁলোকৰ ফোনবোৰ কাঢ়ি নিয়া হৈছিল। পিছত তালিবান সদস্যসকলে মোক অপমান কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। নাকদীয়ে কৈছিল যে যেতিয়া তেওঁ তালিবানী সকলক সুধিছিল যে তেওঁক কিয় মাৰপিট কৰা হৈছে, তেতিয়া তেওঁক কোৱা হৈছিল, ‘তুমি ভাগ্যৱান যে তোমাক শিৰচ্ছেদ কৰা হোৱা নাই। ১৫ আগষ্টত তালিবানৰ দ্বাৰা কাবুল দখল কৰা হয়। তিনি সপ্তাহৰ পিছত, তেওঁলোকে মঙলবাৰে আফগানিস্তানৰ অন্তৱৰ্তীকালীন চৰকাৰ ঘোষণা কৰে। এই চৰকাৰৰ মন্ত্ৰীসভাত কোনো মহিলা সদস্যা নাই। বুধবাৰে আফগানিস্তানৰ ৰাজধানী কাবুলকে ধৰি কেইবাটাও ঠাইত ইয়াৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰিবলৈ পৃথকে প্ৰতিবাদ অনুষ্ঠিত হয়। অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ বেছিভাগেই মহিলা আছিল। কাবুল দখল কৰাৰ পিছত, তালিবানে চৰকাৰ গঠন কৰাৰ কেইবাদিনো আগতে দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত পুৰুষ আৰু মহিলাৰ মাজত পৃথক প্ৰতিবাদ হৈছিল। তালিবানসকলে প্ৰতিবাদবোৰ ছত্ৰভঙ্গ দিয়াইছিল। তালিবানে মঙলবাৰে কট্টৰপন্থী হিচাপে পৰিচিত লোকসকলৰ সৈতে আফগানিস্তানৰ অন্তৱৰ্তীকালীন চৰকাৰ ঘোষণা কৰিছিল। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নিষেধাজ্ঞাৰ অধীনত তালিবানৰ কেইজনমান জ্যেষ্ঠ নেতা আৰু হাক্কানি নেটৱৰ্কৰ নেতাসকলক চৰকাৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ দায়িত্ব দিয়া হৈছে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰকে ধৰি পশ্চিমীয়া দেশসমূহে এই বিষয়ে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে।