স্বচ্ছ ভাৰত মিছন 2.0 শুভাৰম্ভ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ

184

স্বচ্ছ ভাৰত মিছন 2.0 শুভাৰম্ভ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ

ষ্টাফ ৰিপৰ্টাৰ, দুৰ্নীতিৰ দৰ্পণ, ১ অক্টোবৰঃ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শুকুৰবাৰে চহৰসমূহক আৱৰ্জনা মুক্ত কৰাৰ বাবে স্বচ্ছ ভাৰত মিছন (নগৰ) ২.০ (দ্বিতীয় পৰ্যায়) আৰম্ভ কৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে AMRUT 2.0 ৰো মুকলি কৰে। আজি নতুন দিল্লীৰ ডক্টৰ আম্বেদকাৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কেন্দ্ৰত অনুষ্ঠিত এক অনুষ্ঠানত মুকলি কৰা হয়। স্বচ্ছ ভাৰত অভিযানৰ দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ অধীনত, ই ২০৩০ চনৰ বাবে ভিতৰত বহনক্ষম উন্নয়নৰ লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ দিশত আগবাঢ়িব। আঁচনিখন মুখ্যতঃ ট্ৰিপল আৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব হ্ৰাস, পুনঃব্যৱহাৰ আৰু নৱীকৰণ। এই লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ বৈজ্ঞানিক ভিত্তিত আৱৰ্জনাৰ সমস্যা সমাধান কৰিব পাৰি। এই মিছনটো সম্পূৰ্ণৰূপে কাগজবিহীন আৰু ডিজিটেল ভিত্তিত দেশৰ সকলো ৰাজ্য আৰু স্থানীয় নগৰসংস্থাৰ দ্বাৰা অনুমোদিত কৰা হৈছে। একেদৰে অমৃতৰ দ্বিতীয় পৰ্যায়ত, সকলো চহৰৰ প্ৰতিটো ঘৰ টেপৰ সৈতে সংযোজিত হ’ব। ইয়াৰ উপৰিও, নৰ্দমাৰ পানী পৰিষ্কাৰ কৰা হ’ব আৰু পুনৰ ব্যৱহাৰ কৰা হ’ব। এই অভিযানটোৱে প্ৰায় ৪৭০০ স্থানীয় সংস্থাক পৰিষ্কাৰ পানী যোগান ধৰিব। এই আঁচনিবোৰৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ব দেশৰ চহৰসমূহৰ পৰা আৱৰ্জনা আৰু ইয়াৰ পৰা উৎপন্ন হোৱা আৱৰ্জনাৰ পাহাৰসমূহ হ্ৰাস কৰা হ’ব।