মুকেশ আম্বানীৰ বুকুত পৰিল মোক্ষম আঘাতঃ ৰিলায়েন্স ৰিটেইলৰ বিবাদত আমাজনৰ সপক্ষে ৰায় উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ

787

 ষ্টাফ ৰিপৰ্টাৰ , দুৰ্নীতিৰ দৰ্পণ , ৬ আগষ্টঃ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শুক্ৰবাৰে ৰিলায়েন্স ৰিটেইলৰ সৈতে ফিউচাৰ ৰিটেইল লিমিটেড (এফআৰএল)ৰ একত্ৰীকৰণৰ বাবে ২৪,৭১৩ কোটি টকাৰ চুক্তিৰ বিৰুদ্ধে আবেদন দাখিল কৰাৰ পিছত ই-কমাৰ্চ ৰিটেইলৰ কোম্পানী আমাজনৰ সপক্ষে ৰায় প্ৰদান কৰে। আমাজন ডট কমে এনভি ইনভেষ্টমেণ্ট হ’ল্ডিংছ এল এল চি আৰু এফ আৰ এল চুক্তিখনৰ সৈতে এক তীক্ষ্ণ আইনী যুঁজত লিপ্ত হৈ আছিল আৰু প্ৰতিষ্ঠানটোৱে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত এক আবেদন দাখিল কৰিছিল, য’ত কোৱা হৈছিল যে ছিংগাপুৰ জৰুৰীকালীন মধ্যস্থতাকাৰী (ইএ) বঁটা যি ফিউচাৰ ৰিটেইল লিমিটেডক একত্ৰীকৰণৰ সৈতে আগবাঢ়ি যোৱাত বাধা প্ৰদান কৰিছে। পূর্বতে দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ খণ্ড বিচাৰ মণ্ডলীয়ে কোম্পানীটোৰ বিৰুদ্ধে ৰায় প্ৰদান কৰিছিল, যাৰ ফলত ৰিলায়েন্স ফিউচাৰ ৰিটেইল লিমিটেড চুক্তিৰ পথ পৰিষ্কাৰ হৈ পৰিছিল। ৰিলায়েন্স ৰিটেইলে ফিউচাৰ গ্ৰুপৰ খুচুৰা, পাইকাৰী, লজিষ্টিক আৰু ৱেৰহাউচিং ব্যৱসায় অধিগ্ৰহণৰ ঘোষণা কৰাৰ প্ৰায় এবছৰ পিছত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে আজি এই ৰায় প্ৰদান কৰিছে। ৰিলায়েন্স ৰিটেইলে ২০২০ চনৰ আগষ্ট মাহত চুক্তিখনৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰিছিল। আমাজনে চুক্তিখনৰ বিৰোধিতাৰে দিল্লীৰ উচ্চ ন্যায়ালয় আৰু উচ্চতম ন্যায়ালয়ত আৱেদন দাখিল কৰিছিল, যত ই-কমাৰ্চ ৰিটেইলৰ কোম্পানীটোৱে অভিযোগ কৰিছিল যে ফিউচাৰ ৰিটেইলে প্ৰতিযোগী ৰিলায়েন্স ৰিটেইলৰ সৈতে লেনদেন কৰি চুক্তিৰ মৰ্যাদা ভংগ কৰিছে।