বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা-আইএলঅৰ মতে বছৰি অত্যাধিক কামৰ হেচাত মৃত্যু হয় ১৯ লাখ লোকৰ

90

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা-আইএলঅৰ মতে বছৰি অত্যাধিক কামৰ হেচাত মৃত্যু হয় ১৯ লাখ লোকৰ

ষ্টাফ ৰিপৰ্টাৰ, দুৰ্নীতিৰ দৰ্পণ, ২০ ছেপ্তেম্বৰঃ বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা আৰু আন্তৰ্জাতিক শ্ৰমিক সংগঠন (আইএলঅ’) নামৰ দুটা অসংগঠিত সংগঠনৰ এক যুটীয়া অধ্যয়নত সমগ্ৰ বিশ্বৰ কৰ্মৰত লোকসকলৰ মৃত্যুৰ আশংকাৰ এক উদ্বেগজনক ছবি দেখুওৱা হৈছে। অধ্যয়নটোত দেখুৱাইছে যে ১৯১৬ চনত বিভিন্ন কাম সম্পৰ্কীয় ৰোগ আৰু তাৰ আঘাতৰ ফলত ১৯ লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। ব্ৰিটিছ সংবাদ সংস্থা ৰয়টাৰ্ছে কালি প্ৰকাশ কৰা এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা/আইএলঅ’ৰ ৰোগ আৰু আঘাতৰ বোজা, ২০০০-২০১৬’শীৰ্ষক এক গোলকীয় নিৰীক্ষণ অধ্যয়ন অনুসৰি, বেছিভাগ কাম সম্পৰ্কীয় মৃত্যু উশাহ চুটি হোৱা আৰু হৃদআক্ৰমণৰ ফলত হৈছিল। দুয়োটা সংস্থাৰ গৱেষণা অনুসৰি, কামৰ ফলত হোৱা মৃত্যুৰ ৮১ শতাংশ অসংক্ৰামক বিভিন্ন ৰোগ। মৃত্যুৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণবোৰ ভিতৰত আছে দীৰ্ঘম্যাদী হাঁওফাঁওৰ প্ৰদাহ ৪লাখ ৫০ হাজাৰ, ষ্ট্ৰোকত ৪ লাখ লোকৰ মৃত্যু হোৱাৰ লগতে হৃদৰোগত ৩ লাখ ৫০ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু হয়। কৰ্মক্ষেত্ৰত আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈ ১৯ শতাংশ অৰ্থাৎ ৩ লাখ ৬০ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। অধ্যয়নটোৱে ১৯ টা বৃত্তিগত বিপদাশংকাক কাৰক হিচাপে বিবেচনা কৰিছিল, যাৰ ভিতৰত আছে দীঘলীয়া কামৰ সময়, কৰ্মক্ষেত্ৰত বায়ু প্ৰদূষণ, হাপানি, কৰ্কট ৰোগ সৃষ্টিকাৰী পদাৰ্থৰ উপস্থিতি আৰু শব্দ প্ৰদূষণ। আটাইতকৈ ডাঙৰ বিপদাশংকা টো হ’ল দীঘলীয়া কামৰ সময়ৰ বাবে ষ্ট্ৰোক আৰু হৃদআক্ৰমণৰ ফলত বছৰি আনুমানিক ৭লাখ ৫০ হাজাৰ পেছাদাৰী লোকৰ মৃত্যু হয়। নতুন অধ্যয়নটোৱে কৰ্মক্ষেত্ৰৰ পৰিৱেশক পেছাদাৰীসকলৰ বাবে মৃত্যুৰ এটা মুখ্য কাৰণ হিচাপে দোষাৰোপ কৰিছে। কৰ্মক্ষেত্ৰত বায়ু প্ৰদূষণৰ ফলত ৪ লাখ ৫০ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যুৰ বাবে দায়ী। বিভিন্ন গেছ, ধোঁৱা, উদ্যোগৰ পৰা মুকলি হোৱা সৰু কণাৰ উপস্থিতিৰ ফলত হোৱা বায়ু প্ৰদূষণে কৰ্মক্ষেত্ৰত পেছাদাৰীসকলৰ বাবে এক জীৱনৰ প্ৰতি ভাবুকিপূৰ্ণ পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰে। প্ৰতিবেদনখনত সতৰ্ক কৰি দিয়ে যে, “কাম সম্পৰ্কীয় ৰোগ আৰু আঘাতে স্বাস্থ্য প্ৰণালীক ভয় খুৱায়, উৎপাদনশীলতা হ্ৰাস কৰে আৰু ঘৰুৱা উপাৰ্জনৰ ওপৰত এক ধ্বংসাত্মক প্ৰভাৱ পেলায়,”। আশা কৰোঁ, অৱশ্যে, ২০০০ চনৰ পৰা ২০১৬ চনৰ ভিতৰত কৰ্মক্ষেত্ৰত ৰোগ আৰু আঘাতজনিত মৃত্যুৰ হাৰ ১৪ শতাংশ হ্ৰাস পাইছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মহানিৰ্দেশক, ড. টেড্ৰোছ অধানম গেব্ৰেয়াচুছে কয় যে, “কাম কৰি বহুতো লোকক আক্ষৰিক ভাৱে মৃত্যুমুখত পৰা টো অতি বেদনাদায়ক। আমাৰ এই প্ৰতিবেদন বিশ্বৰ বাবে এক সতৰ্কবাণী। তেওঁ ৰাষ্ট্ৰ আৰু ব্যৱসায়িক প্ৰতিষ্ঠানসমূহক তেওঁলোকৰ সাৰ্বজনীন পেছাদাৰী স্বাস্থ্য আৰু সুৰক্ষাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পূৰণ কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। আইএলঅ’ৰ সঞ্চালক প্ৰধান গাই ৰাইডাৰে কয় যে, “এই ধাৰণাবোৰে কাম সম্পৰ্কীয় ৰোগৰ ওপৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য প্ৰদান কৰে আৰু স্বাস্থ্যকৰ আৰু সুৰক্ষিত কৰ্মস্থান সৃষ্টি কৰাৰ বাবে নীতি প্ৰস্তুত কৰাত সহায় কৰিব। ই চৰকাৰ, মালিক, শ্ৰমিকসকলক কৰ্মক্ষেত্ৰত বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰাৰ বাবে পদক্ষেপ ল’বলৈ সক্ষম কৰিব।