কংগ্ৰেছ বিধায়ক চৰণজিৎ সিং চান্নীয়ে পঞ্জাৱৰ প্ৰথম দলিত মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে ল’ব শপত

48

কংগ্ৰেছ বিধায়ক চৰণজিৎ সিং চান্নীয়ে পঞ্জাৱৰ প্ৰথম দলিত মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে ল’ব শপত

দুৰ্নীতিৰ দৰ্পণ , ষ্টাফ ৰিৰ্পটাৰ , ১৯ ছেপ্তেম্বৰ ঃ অমৰিন্দৰ সিঙে শীৰ্ষ পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰাৰ এদিন পিছত দেওবাৰে কংগ্ৰেছে বিধায়ক চৰণজিৎ সিং চান্নীক পঞ্জাৱৰ নতুন মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়ে। তেওঁ কাইলৈ পুৱা ১১ বজাত নতুন মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত ল’বলৈ সাজু হৈছে। অমৰিন্দৰ সিঙে শীৰ্ষ পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰাৰ এদিন পিছত দেওবাৰে কংগ্ৰেছ হাইকমাণ্ডে চামকৌৰ চাহিবৰ বিধায়ক চৰণজিৎ সিং চান্নীক পঞ্জাৱৰ নতুন মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়ে। অমৰিন্দৰ সিঙে পঞ্জাৱৰ মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰাৰ পিছত এইটো আহিছিল , তেওঁ কৈছিল যে , দলটোৱে ৰাজ্যিক গোটত যিধৰণে অন্তৰ্দ্বন্দ্ব চম্ভালিছিল , তাক লৈ তেওঁ “অপমানিত” অনুভৱ কৰিছিল। ছোনিয়া গান্ধীক পৰৱৰ্তী মুখ্যমন্ত্ৰী বাছনি কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰা এটা প্ৰস্তাৱ ইয়াত কংগ্ৰেছ বিধায়িনী দলৰ এখন বৈঠকত সৰ্বসন্মতিক্ৰমে গৃহীত হৈছিল। দলীয় সূত্ৰই কৈছিল যে , দেওবাৰে পুৱা ১১ বজাত আহ্বান কৰা চিএলপি বৈঠকত নতুন নেতাজনৰ নাম ঘোষণা কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে। পঞ্জাৱ কংগ্ৰেছৰ প্ৰাক্তন মুৰব্বী সুনীল জাখৰ , বৰ্তমানৰ ৰাজ্যিক গোটৰ সভাপতি নৱজ্যোত সিং সিদ্ধু আৰু সুখজিন্দৰ সিং ৰন্ধাৱা চিএলপি নেতাপদৰ বাবে আগবাঢ়ি আছে , সূত্ৰটোৱে কৈছিল। দলৰ জ্যেষ্ঠ নেতা অম্বিকা চোনি , ত্ৰিপ্ত ৰজিন্দৰ সিং বাজৱা , ব্ৰহ্ম মহিন্দ্ৰ , বিজয় ইন্দৰ চিংলা , পঞ্জাৱ কংগ্ৰেছৰ কাৰ্যকৰী সভাপতি কুলজিৎ সিং নাগ্ৰা আৰু সাংসদ পাৰ্টপ সিং বাজৱাৰো নাম ঘূৰি আছিল যদিও অৱশেষত দেওবাৰে কংগ্ৰেছে বিধায়ক চৰণজিৎ সিং চান্নীক পঞ্জাৱৰ নতুন মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিয়ে।