জনজাতীয় সম্প্ৰদায়ক ন্যায় প্ৰদানৰ উদ্দেশ্যে ৰাজ্যসভাত গৃহীত বিধেয়ক

145

ষ্টাফ ৰিপৰ্টাৰ , দুৰ্নীতিৰ দৰ্পণ , ৬ আগষ্ট : বিৰোধীৰ তীব্ৰ হুলস্থুলৰ মাজতে ৰাজ্যসভাত বৃহস্পতিবাৰে গৃহীত হ’ল সংবিধান (অনুসূচীত জনজাতি) আদেশ (সংশোধনী) বিধেয়ক, ২০২১ । বিধেয়কখন অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ জনজাতীয় সম্প্ৰদায়ক ন্যায় প্ৰদানৰ উদ্দেশ্যে অনা হৈছে । বিধেয়কখন উত্থাপন কৰাৰ সময়ত জনজাতীয় পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী অৰ্জুন মুণ্ডাই কয় যে , প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ নেতৃত্বত চৰকাৰে কংগ্ৰেছ চৰকাৰৰ শাসনকালত নোহোৱা উন্নয়ন আনিব । তেলেংগানা ৰাষ্ট্ৰ সমিতিৰ সাংসদ ড০ বান্দা প্ৰকাশে চৰকাৰক ৰাজ্য চৰকাৰে পৰামৰ্শ দিয়া সম্প্ৰদায়সমূহক এছ টি তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ অনুৰোধ জনায় । বিধেয়কখন সমৰ্থন কৰি অল ইণ্ডিয়া আন্না দ্ৰাবিড় মুন্নেত্ৰা কাঝাগমৰ সাংসদ এম থাম্বিদুৰাই কয় যে , তামিলনাডু চৰকাৰে পৰামৰ্শ দিয়া জাতিসমূহৰ অন্তৰ্ভুক্তি কিন্তু এতিয়াও স্থগিত হৈ আছে । আনহাতে , ভাৰতীয় কমিউনিষ্ট পাৰ্টিৰ সাংসদ কে সোমাপ্ৰসাদে বিধেয়কখন সমৰ্থন কৰে যদিও চৰকাৰে সংসদীয় গণতন্ত্ৰক হত্যা কৰিছে বুলি উল্লেখ কৰে । ৰাষ্ট্ৰীয় জনতা দলৰ সাংসদ মনোজ কুমাৰ ঝাই বিধেয়কখন সমৰ্থন কৰে , কিন্তু লগতে কৃষি আইনৰ ওপৰত তেওঁৰ আপত্তি উত্থাপন কৰে । ইফালে , আম আদমী পাৰ্টিৰ সাংসদ সুশীল কে গুপ্তাই দিল্লীত দলিত শ্ৰেণী ধৰ্ষণৰ ঘটনাৰ বিষয়টো উত্থাপন কৰে ।বিধেয়ক খনে সংবিধান (অনুসূচীত জনজাতি) আইন , ১৯৫০ ত সংশোধন আনিছে । বিধেয়কখনৰ জৰিয়তে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ দ্বাৰা প্ৰস্তাৱিত সংশোধন সমূহ কাৰ্যকৰী কৰাৰ অনুমতি দিয়া হৈছে । এই বিধেয়কৰ উদ্দেশ্য আৰু কাৰণ সন্দৰ্ভত বিবৃতি জাৰি কৰা হৈছে । ইয়াৰ জৰিয়তে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ তালিকাভুক্ত এছটিৰ পৰা আবৰ জনজাতিক আঁতৰোৱা হৈছে । সংবিধান অনুসৰি, বিভিন্ন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলত অনুসূচীত জনজাতি নিৰ্দিষ্ট কৰাৰ ভূমিকা কেৱল ৰাষ্ট্ৰপতিৰহে থাকিব । প্ৰতিবেদন অনুসৰি , অনুসূচীত জনসংঘসমূহৰ অধিসূচিত তালিকাও সংসদৰ দ্বাৰা সংশোধন কৰাৰ অনুমতি দিয়া হৈছে ।